Sanok: oko w oko z Bojkami i Łemkami

sanok

Skansen w Sanoku to wyjątkowe miejsce, w którym każdy z nas może nacieszyć się widokiem dawnych perełek architektury oraz zdobyć wiele cennych informacji na temat życia tych grup etnicznych, które mieszkały dawniej w bieszczadzkich wsiach. O Bojkach oraz o Łemkach przypomina nam tu wiele ciekawych zabytków, obok których nie można przejść obojętnie. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Sanocki skansen i jego dzieje

W Europie zainteresowanie zabytkami architektury ludowej zaczęło się rozwijać w XIX wieku. To właśnie w tym okresie powstały pierwsze skanseny – muzea pod gołym niebem, na terenie których zaczęto gromadzić ocalałe relikty dawnej zabudowy. Najstarszym parkiem etnograficznym na ziemiach polskich jest skansen we Wdzydzach Kiszewskich koło Kościerzyny, skupiony na upowszechnianiu wiedzy na temat kultury ludowej mieszkańców kaszubskich wsi. W Bieszczadach placówką wyjątkowo ważną dla miłośników historii i etnografii jest Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, powołane do życia w 1958 roku.

Jest to największy skansen w Polsce, na terenie którego można ujrzeć ponad 100 cennych zabytków. Nie brak wśród nich pamiątek po Bojkach i Łemkach, sporo uwagi poświęcono tu również takim grupom etnicznym, jak Dolinianie i Pogórzanie. Na jakie pamiątki warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania sanockiego parku etnograficznego?

Skansen w Sanoku: skarby drewnianej architektury

Dlaczego warto zaplanować zwiedzanie Sanoka w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w tutejszym parku etnograficznym? Bo muzeum to może się pochwalić pięknym otoczeniem oraz licznymi atrakcjami, obok żaden miłośnik drewnianej architektury nie może przejść obojętnie. Jakie obiekty intrygują najmocniej? Intrygują łemkowskie i Bojkowskie chaty, nie brak też na terenie skansenu ciekawych zabytków sakralnych. Kościół p. w. Św. Mikołaja Cudotwórcy z Bączala Dolnego, bojkowska cerkiew p. w. św. Onufrego Pustelnika oraz łemkowska cerkiew p. w. Narodzenia Bogurodzicy – oto zabytki, którym turyści odwiedzający sanocki skansen bardzo chętnie poświęcają swój czas.

W muzeum tym można również zwiedzić ciekawą wystawę ikon karpackich oraz odpocząć na terenie galicyjskiego miasteczka. Nie brak tu również ekspozycji związanych z rozwojem przemysłu, dzięki czemu w czasie zwiedzania skansenu można poznać nie tylko bieszczadzką kulturę, ale i dzieje tutejszej gospodarki.

A następną wyprawę możesz zaplanować do Poznania – jednego z najpiękniejszych miast w Polsce. I rzuć też okiem na https://www.po24.pl, jeśli potrzebujesz wskazówek na temat najciekawszych miejsc w Poznaniu.