Jurajskie atrakcje – Nielepice i ich skarby

Ta malownicza miejscowość leży w niewielkiej odległości od Krakowa i jest jednym z ciekawszych ośrodków turystycznych na terenie Garbu Tenczyńskiego.

Skarb jury krakowsko-częstochowskiej – Nielepice

Nielepice to dobry punkt wypadowy dla tych, którzy kochają jurajskie wędrówki i spacery po lasach, choć i miłośnicy zabytków narzekać na nudę tu nie będą. Co można zobaczyć w trakcie wycieczki po tej miejscowości?

Nielepice to podkrakowska miejscowość, leżąca w granicach gminy Zabierzów. Bliskość małopolskiej stolicy oraz piękna okolica są jej głównymi walorami. To idealne miejsce dla tych, którym marzą się ciekawe wycieczki po Garbie Tenczyńskim i którzy chcą cieszyć się pięknymi krajobrazami.

Historia Nielepic – podstawowe informacje

Dzieje Nielepic sięgają najprawdopodobniej czasów średniowiecza. Kiedy została założona wieś? Najczęściej pojawiająca się teza dotyczy wieku XIV, a za inicjatora założenia wsi w tym miejscu uznaje się Nawoja z Morawicy – kasztelana krakowskiego oraz protoplastę rodu Tęczyńskich. O ścisłych związkach Nielepic z Rudnem i Tenczynem najlepiej świadczy fakt, iż przez wiele lat miejscowość ta wchodziła w skład majątku tenczyńskiego. Po śmierci Jana Tęczyńskiego, od połowy XVII stulecia, Nielepice dość często zmieniają właścicieli. Są m. in. własnością Opalińskich i Czartoryskich, a w drugiej dekadzie XIX wieku ich panem zostaje pan z pobliskich Krzeszowic – Artur Potocki.
Współczesne Nielepice to spokojna, jurajska miejscowość, która urzeka piękną okolicą i gęstą siecią szlaków pieszych i rowerowych. Świetnie rozwija się tu również turystyka konna, zatem miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu dla siebie wiele ciekawych ofert spędzania wolnego czasu. Piesze wędrówki w stronę Rudna, spacery po Lesie Zabierzowskim i wyprawy na Bukową Górę – oto najbardziej popularne oferty dla piechurów i rowerzystów.

A jakie atrakcje czekają w samych Nielepicach?

Jedną z największych ciekawostek na terenie Nielepic są poniemieckie bunkry. Te rozproszone fortyfikacje powstały w latach 1944-1945, w pobliżu drogi łączącej Kraków z Krzeszowicami. Wielką atrakcją jest też Dolina Nielepicka – niewielka dolinka krasowa, która znajduje się w samej wsi. Skała z Krzyżem, jako jeden z najwspanialszych punktów widokowych, to kolejne miejsce idealne dla turystów szukających mocniejszych wrażeń w rejonie Nielepic.

A co z miłośnikami jazdy konnej? Na nich czeka Stadnina Koni Huculskich oraz gęsta sieć szlaków konnych, prowadzących przez tereny Lasu Zabierzowskiego i Garbu Tenczyńskiego.

Więcej artykułów o ciekawych miejscach z obszarów krakowskich znajdziesz w serwisie https://www.region24.pl/.