Czy witamina B pomaga w stanach lękowych?

witaminy

Lęk jest chorobą, na którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. W rzeczywistości jest to główny problem społeczny związany ze zdrowiem psychicznym. Lęk to uczucie niepokoju, które pojawia się jako naturalna reakcja na stres. Jeśli odczuwasz niepokój bez konkretnego powodu lub odczuwasz niepokój, lub panikę w codziennych okolicznościach, możesz mieć zaburzenia lękowe. 

Zaburzenia lękowe dotyczą prawie milionów dorosłych osób na całym świecie. Terapia i leki są powszechnie stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych, ale według najnowszych badań pomocne mogą być także czynniki związane ze stylem życia, takie jak stosowanie diety bogatej w witaminę B.

Związek między stylem życia a lękiem.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe mogą skorzystać nie tylko z poradnictwa lub leków, ale także ze zmiany stylu życia. Regularne ćwiczenia fizyczne, co najmniej osiem godzin snu w nocy, stosowanie technik redukcji stresu i przestrzeganie zasad zdrowego żywienia mogą zmniejszyć lub wyeliminować lęk z życia. Jeśli masz świadomość, że lęk wpływa na Ciebie bardziej niż powinien, musisz podjąć działania i skupić się na poprawie stylu życia, aby poczuć się lepiej. 

Unikaj alkoholu i kofeiny, a w pierwszej kolejności stosuj dietę bogatą w witaminy z grupy B. Według najnowszych badań witamina B wspomaga funkcjonowanie mózgu oraz zmniejsza lęk i depresję. Należy o tym pamiętać, robiąc zakupy spożywcze. I pamiętaj też o tym, że serdecznie zapraszamy Cię także na portal Halo Bielsko, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje z wielu dziedzin!

Witamina B.

Witamina B to rozpuszczalna w wodzie witamina, która występuje w ośmiu postaciach: witaminy B-1 do B-3, witaminy B-5 do B-7, witamina B-9 i B-12. Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu, a ich niedobór może prowadzić do stanów lękowych i depresji, ponieważ w mózgu może dochodzić do zaburzeń równowagi chemicznej, które są tego przyczyną.

Objawy niedoboru witamin z grupy B mogą obejmować nerwowość, bóle głowy, szybkie bicie serca, trudności z koncentracją, skurcze, zmęczenie, drażliwość, mrowienie w dłoniach i stopach oraz nudności po posiłkach.

Jak dostarczać witaminy z grupy B w codziennym życiu?

Różne formy witamin z grupy B występują naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak szpinak i inne zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, banany, wątroba i pełne ziarna. Witamina B-12 występuje wyłącznie w źródłach zwierzęcych, w tym w małżach, ostrygach, małżach, wątrobie, kawiorze, ośmiornicach, rybach, krabach, homarach, wołowinie, jagnięcinie, kurczakach, mleku, jajach i produktach mlecznych, takich jak ser. Niektóre produkty spożywcze są wzbogacane w witaminy z grupy B, np. niektóre płatki śniadaniowe, pieczywo i napoje energetyczne.

Witaminy z grupy B są również dostępne w postaci suplementów, ale jeśli chcesz przyjmować ten rodzaj witaminy w postaci suplementu, musisz najpierw porozmawiać z lekarzem, aby mógł on doradzić Ci nie tylko rodzaj suplementu, ale także ilość, jaką powinieneś przyjmować w zależności od Twojego stylu życia lub ewentualnych niedoborów, które należy sprawdzić w badaniu krwi.

O czym należy pamiętać?

Spożywanie bogatej i zróżnicowanej diety jest niezbędne, ale nie można pominąć znaczenia witaminy B w codziennej diecie. Pomoże to poprawić stan zdrowia fizycznego i psychicznego poprzez zmniejszenie lęku. Jeśli jednak cierpisz na zaburzenia lękowe, zwróć się o pomoc do specjalisty, który pomoże Ci poprawić Twoją sytuację, ponieważ w tych szczególnych przypadkach sama witamina B nie pomoże Ci w poprawie, choć pomoże Ci lepiej się odżywiać i zadbać o zdrowie.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe powinny w idealnym przypadku uczęszczać na terapię i łączyć ją z lekami przepisywanymi przez specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego. Specjalista oceni pacjenta i określi najlepsze dla niego opcje leczenia. Nawyki zdrowego stylu życia, takie jak spożywanie pożywnej diety zawierającej witaminę B, mogą stanowić uzupełnienie leczenia zaburzeń lękowych.