Polskie uzdrowiska – wyjątkowe wody w Cieplicach

Cieplice Śląskie-Zdrój to wyjątkowy kurort, z którego Dolny Śląsk może być dumny. Tutejsze wody mają wyjątkowe właściwości lecznicze, z których człowiek nauczył się korzystać dość wcześnie. A że samo uzdrowisko przyciąga ciekawą historią oraz malowniczą okolicą, chętnych na wypoczynek na jego terenie nie brakuje.

Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Cieplice Śląskie uznawane są za najstarsze uzdrowisko w Polsce, a pierwsi kuracjusze gościli tu już w latach 80-tych XIII wieku. Moc gorących źródeł, osiągających temperaturę 90 stopni, docenili już joannici – dawni właściciele miasta, którzy jako pierwsi zaczęli się tu opiekować kuracjuszami. Od tego czasu przez Cieplice przewinęło się wielu znanych gości, m.in. Johann Wolfgang Goethe, król Fryderyk Wilhelm III oraz królowa Marysieńka Sobieska. Na czym polega fenomen tutejszych wód? Przede wszystkim są to najcieplejsze wody w Polsce, bardzo dobrze nasycone fluorem i krzemionką.

W jaki sposób kąpiele w tutejszych wodach termalnych mogą wpływać na nasze zdrowie? Wiadomo, że zabiegi w Cieplicach mogą chronić nas przed tworzeniem się kamieni w układzie moczowym, mają też świetny wpływ na mineralizację kości. W Cieplicach z powodzeniem leczone są zatem choroby o podłożu reumatycznym oraz choroby układu moczowego. Dobrze ma się tu również okulistyka, a pobyt w Cieplicach może przynieść sporo korzyści tym, którzy walczą z zapaleniem spojówek czy z zespołem „suchego oka”. Cieplice świetnie sprawdzają się też jako letnisko, a bliskość gór sprawia, iż można stąd urządzać nie tylko ciekawe wycieczki po pełnej zabytków Kotlinie Jeleniogórskiej, ale i po terenach Karkonoskiego Parku Narodowego – na stronie https://www.karkonoskie.pl/ sprawdzisz więcej o Karkonoskim Parku Narodowym.