Bieszczadzkie skarby – Krywe

Bieszczady mają się czym pochwalić, a wycieczki po tutejszych wioskach mogą się dla wielu z nas okazać jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.

Krywe – tego nie wiedziałeś

Gdzie warto się wybrać? Jedną z tych miejscowości, które z pewnością zasługują na większe zainteresowanie z naszej strony, jest Krywe. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Z jakich względów warto zajrzeć na teren miejscowości, która tak naprawdę przestała istnieć w czasie II wojny światowej?

Powodów, dla których warto odwiedzić dawną wieś Krywe, jest sporo. Choć po dawnych chatach i młynach pozostały tu już nieliczne ślady, panuje tu wyjątkowa atmosfera, która może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Choć trudno w to uwierzyć, miejsce to tętniło niegdyś życiem, a jego mieszkańcy doskonale radzili sobie z rozwojem lokalnej gospodarki. Wiadomo, że wieś Krywe istniała już w pierwszej połowie XVI wieku, gdyż z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki na jej temat.

Wiadomo też, że należała ona do bogatej rodziny Kmitów, a na jej terenie mieściły się takie obiekty, jak dwór, tartak oraz szkoła parafialna. Przed wojną żyli tu obok siebie Bojkowie, Polacy i Żydzi. Lata II wojny światowej oraz powojenny konflikt polsko-ukraiński to lata wielu ludzkich tragedii: mordów, pacyfikacji i wysiedleń – a to do ZSRR, a to na Ziemie Odzyskane. Efekt? Po dawnej wsi, tętniącej życiem, pozostała tylko popadająca w ruinę cerkiew oraz pełen zabytkowych nagrobków cmentarz. Co ciekawe, ruiny tej cerkwi dostarczyły wielu cennych wiadomości historykom, gdyż w jej murach znaleziono skrzynię z archiwum służb bezpieczeństwa UPA, dzięki czemu nasza wiedza na temat walk polsko-ukraińskich znacznie się powiększyła.

Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko ze względu na historię, ale i piękne widoki, jakie roztaczają się z cerkiewnego wzgórza. Mogą one na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie, dzięki czemu wizyta na terenie dawnej wsi Krywe na długo pozostanie w naszej pamięci.

Więcej artykułów dotyczących atrakcji turystycznych z Bieszczadów znajdziesz w serwisie https://www.tarnica.pl/.