Dlaczego zimą kruki zlatują się do miast?

Common raven, corvus corax, standing on snow in wintertime nature. Black feathered animal watching on white field. Dark bird from low angle side view.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego zimą na osiedlowych trawnikach, skwerach i w parkach pojawia się nagle mnóstwo czarnych ptaków, pospolicie zwanych krukami (choć w istocie są to gawrony i kawki). W lecie są one (zwłaszcza gawrony) niemal nieobecne, natomiast zimą miasta przeżywają prawdziwe ich oblężenie.


Polska ciepłym krajem


Choć zimy w naszym kraju są coraz cieplejsze, śnieg i mróz w dalszym ciągu są w dalszym ciągu normą. Mówiąc o ciepłych krajach, do których ptaki odlatują na zimę, mamy na myśli zwykle kraje afrykańskie, zwłaszcza te położone w rejonie Sahary. Okazuje się jednak, że dla niektórych ptaków, w tym kawek i gawronów, to właśnie Polska, a szerzej rzecz ujmując Europa Środkowa jest takim ciepłym krajem. Skąd pochodzą te ptaki? Z obszarów jeszcze zimniejszych, gdzie zimy są naprawdę srogie. Kawki i gawrony przybywają do nas licznie głównie z północnego wschodu, zwłaszcza z rejonu Syberii. W porównaniu z warunkami syberyjskim, zima w Polsce zdaje się być bardzo łagodna i ciepła.


Nie tylko goście zza granicy


Kawki i gawrony to nie tylko przybysze ze wschodu. To przecież gatunki, które w naszym kraju odbywają lęgi. Dużo pospolitsze są kawki, które szczególnie chętnie lęgną się w miastach, ale zimą są bardziej widoczne z uwagi na tworzenie dużych stad wspólnie z gawronami. Te drugie również lęgną się u nas, lecz są dużo rzadsze. W sezonie lęgowym koncentrują się w kolonie i właściwie tylko w ich pobliżu można gawrony zobaczyć. Dziś koloni takich jest już coraz mniej. Zimą nasze rodzime ptaki przenoszą się w obszary nieco cieplejsze lub koczują w miastach razem z przybyszami z terenów zimniejszych.


Zdobywanie pokarmu


Ptaki krukowate (jakimi są kawki i gawrony) do naszych miast pcha nie tylko chęć ogrzania się, ale i łatwość, z jaką można zdobyć tu pokarm. Gromadnie przeczesują trawniki w poszukiwaniu czegoś do zjedzenia. Chętnie pożywiają się różnymi resztkami jedzenia i różnorodnym pokarmem roślinnym, jaki uda im się taki znaleźć. Co zaskakujące, istotnym składnikiem ich diety są też psie odchody. Wiele ptaków żeruje także na odpadkach, gromadząc się w pobliżu składowisk odpadów komunalnych. Pokarm jaki tam znajdują bywa dla nich szkodliwy, ale jest przy tym niezwykle łatwy do zdobycia. Obfitość różnych źródeł pokarmu w miastach pozwala kawkom i gawronom przetrwać ciężki, zimowy czas. Gdy mija zima, ptaki wracają na swoje tereny lęgowe, by odchować kolejne pokolenia.

Przeczytaj również